trenar
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular
İnan Süt Ürünleri
Ambalajlı yoğurtlar eskiden daha kısa ömürlüydü. Ne oldu da ömürleri uzadı?
Yoğurdun ömrünü, kullanılan sütün ve mayanın kalitesi, tazeliği, mayalama sıcaklığı, üretim sürecindeki hijyen koşulları, üretim yerinden çıktıktan sonra dağıtımda, markette ya da evimizde maruz kaldığı başta ısı olmak üzere saklama koşulları, yoğurt açıldıktan sonra dışarıdan bulaşabilecek ve yoğurdun içerisinde üreyebilecek yabancı bakteriler belirler. Günümüzde süt hayvancılığındaki gelişmeler sonucu artan süt kalitesi, sütün toplanması ve taşınması sırasındaki gelişmeler, yoğurt üretiminde artan hijyen koşulları, yoğurdun fabrikalardan satış noktalarına ulaştırılmasında ve satış noktalarında muhafazasında sağlanan standartlara uygun saklama koşulları, raf ömrünün uzamasına etki eden faktörler olmuştur.
Ev Yoğurdu çabuk ekşirken, Ambalajlı Yoğurt neden ekşimiyor?
Ekşime, üretim sürecinde yoğurtta kullanılan mayanın tazeliğine, yoğurdun mayalanma ve korunma sıcaklığına ve bulunduğu ortamdan aldığı yabancı mikroorganizmaların yoğunluğuna; ambalajı açıldıktan sonra da bulunduğu ortamın sıcaklığı ve ortamdan bulaşan yabancı mikroorganizmaların sayısına bağlı olarak gelişir. Örneğin; evde yoğurt yaparken, mutfaktaki havadan, sıcaklığını kontrol ederken süte değdirilen parmaktan, yoğurda yabancı bakteriler bulaşır.Dolayısıyla hem taze maya kullanılmayan, hem yanlış sıcaklıkta mayalanan, hem de mikroorganizmalara açık ortamda hazırlanan ve saklanan yoğurdun yapısı daha hızlı bozulur ve yoğurt daha çabuk ekşir. Güvenilir markaların yasalara uygun olarak ürettikleri yoğurtlar da zamana, saklama koşullarına ve ortam şartlarına bağlı olarak ekşirler.
Evde yaptığımız yoğurt su salarken ambalajlı yoğurt nasıl oluyor da su salmıyor?
Ambalajlı yoğurt da su salar ancak yüksek kuru madde, yüksek protein içermesi ve süt yağının yoğurdun her tarafına eşit miktarda yayılması nedeniyle ev yoğurdundan daha kıvamlı bir yapıya sahiptir. Bunun sonucunda da ev yoğurdundan daha az su salar.
Açıkta 1 gün dayanan yoğurt, ambalajlı olduğunda çok uzun süre nasıl dayanıyor?
Cutting her head off won't help! No, I'm gonna chop off my antenna. Hey, yeah, that sounds good. Can I give you a hand? Don't help him mutilate himself! It's a useless antenna. He's not a ham radio. I'm gonna do it, I'm really gonna do it! Don't try and stop me! Here goes! Hey, it worked! The static's gone! I hate that this came between us. I'm filled with a large number of powerful emotions. You're my best friend.
Ambalajlı yoğurt neden küflenmiyor, içinde bir koruyucu mu var?
Ambalajlı yoğurt da küflenmektedir. Ambalajlı yoğurt açıldıktan sonra, bulunduğu ortamdaki mikroorganizma yoğunluğuna, bulunduğu ortam sıcaklığına ve bu ortamda kalış süresine bağlı olarak yüzeyinden başlamak üzere küflenme görülebilir.
Ambalajlı Yoğurda ne katılıyor?
Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği ve Fermente Süt Ürünleri Tebliği’ne göre sade yoğurtların üretiminde süt ve maya dışında herhangi bir katkı maddesi kullanılamaz. Üretilen yoğurtların bu yasalara uygun olup olmadığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü tarafından yapılan resmi kontrol ve analizler ile sürekli ve düzenli olarak denetlenmekte, tespit edilen uygunsuzluklar basın yoluyla ifşa edilerek yasalar çerçevesinde cezalandırılmaktadır.
Ambalajlı yoğurtlarda süt tozu kullanılıyor mu?
100 gram sütün 12 gramı protein, süt yağı, süt şekeri ve minerallerden oluşur, geri kalan 88 gramı ise sudur. Süt tozu bu suyun yüksek sıcaklıkta uçurulması ile oluşturulur. Süt tozu su içermediği için uzun süre dayanabilir, tüm gıdalarda süt yerine kullanılabilir. Yoğurt yapmak için ise süt tozuna yeniden su ilave ederek önce süt elde etmek, daha sonra bu sütü kullanarak yoğurt yapmak gerekir ki bu süreç hiç bir üreticinin kabul edebileceği bir mantık taşımamaktadır.
Ambalajlı yoğurt sütlerinde antibiyotik var mı?
Antibiyotik olan sütten yoğurt üretilemez çünkü antibiyotikli sütün içinde yoğurt mayasının yaşaması mümkün değildir.
Tasarım ve Uygulama (Artı Çizgi)